Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
A rendőrszakszervezet szerint nem állhatnak meg beszélgetni azokon a területeken, túl veszélyes, megtámadják őket. Hiányoznak az erőforrások, nincs személyzet, nincs megfelelő képzés.
Franciaország még mindig viseli az algériai származású fiú, Nahel meggyilkolása miatt kirobbant zavargások sebeit. De mi áll a francia külvárosok dühe mögött? – teszi fel a kérdést az Euronews és egy videós riportban keresi rá a választ. A Witness legújabb epizódjában Monica Pinna riporter a Lyon melletti külvárosokban, az úgynevezett banlieues-kben járt.
Les Minguettes egyike Franciaország 1500 kiemelt fontosságú kerületének. Közel 5 és fél millió ember él ilyen alacsony jövedelmű területeken, mint ez, amely Lyon délkeleti részén, Vénissieux-ben található. A hátrányos helyzetű külvárosokban élők közül sokan bevándorlók vagy harmadik, negyedik generációs franciák.
A lakosok háromszor szegényebbek, mint az ország többi része, és a munkanélküliség nagymértékű, különösen a fiatalok körében.
A kábítószerrel kapcsolatos bűnözés magasabb az országos átlagnál, ami mindenki számára nagyobb veszélyt jelent. A lakosok és a rendőrség közötti kapcsolatok már-már háborúvá fajultak.
Naponta háromszor-négyszer ellenőrzik őket, amikor megkérdezik, hogy miért, azt felelik:
Kuss, és arccal a falnak!
– válaszolják a rendőrök. Megverik őket és könnygázt fújnak rájuk – panaszolják.
A rendőrség nem állhat meg beszélgetni azokon a területeken, túl veszélyes, megtámadják őket. Hiányoznak az erőforrások, nincs személyzet, nincs megfelelő képzés, magyarázta az egyik rendőrszakszervezet szóvivője.
Nyitóképen: ez a szöveg: Rendőrök összecsapnak tiltakozókkal Párizs központjában 2023. július 1-jén. Fotó: MTI/EPA/Mohamed Badra